دوره 8، شماره 21 - ( بهار و تابستان 1391 )                   دوره 8سال 1391شماره 21 صفحات 44-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد
2- دانشگاه کاشان
3- گروه هنر دانشگاه پیام‌نور
چکیده:   (4921 مشاهده)
نقش پرنده همواره از جایگاه مهمی در آثار ادبی، تاریخی و هنری ایران برخوردار بوده است. پرندگان، در پهنه هنرهای این سرزمین و از جمله هنر صناعی فرش، به اشکال گوناگون نمایش داده شده‌اند. نقش‌مایه پرنده چه به‌صورت تجریدی و یا طبیعت‌گرایانه در فرش‌های تمام مناطق ایران حضور یافته است. در این نوشتار، ابتدا به جایگاه پرنده در ادبیات و هنر ایران پرداخته شده و سپس مفاهیم پرنده و حضور آن در فرش خشتی چهارمحال و بختیاری بررسی گردیده است. این مقاله یک پژوهش توصیفی است که برای جمع‌آوری اطلاعات نظری از روش کتابخانه‌ای و اسنادی– تاریخی، منابع مکتوب و تصاویر بهره گرفته ‌شده ‌است. در طی آن با ارائه تصاویری از نقش‌مایه پرنده بر فرش خشتی چهارمحال و بختیاری، به بررسی محتوایی و تصویری آن بر این فرش‌ها پرداخته شده است. 
واژه‌های کلیدی: نقش‌مایه، فرش، پرنده، طرح خشتی، چهارمحال و بختیاری
این مقاله برگرفته از پایان نامه کارشناسی ارشد نویسنده مسئول (ندا فخر) با عنوان «زیبایی شناسی در فرش چهارمحال و بختیاری: مورد مطالعه، نقوش فر شهای خشتی » است که در شهریور ماه 1391 در دانشگاه پیام نور مرکز تهران شرق دفاع گردیده است.
متن کامل [PDF 1289 kb]   (5690 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی - پژوهشي | موضوع مقاله: طرح و نقشه
دریافت: 1396/12/7 | پذیرش: 1396/12/7 | انتشار: 1396/12/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.