دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1385 )                   دوره 2سال 1385شماره 2 صفحات 64-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه الزهرا
2- دانشگاه کاشان
چکیده:   (5674 مشاهده)
قوش و طرحهای گلیم قشقایی مبین ذهن خلاق،‌ هوش سرشار، تلاش خستگی ناپذیر،‌توان بالا، لطافت، طبع و ژرفای اندیشه بافندگان آن است. شناخت این نقشمایه ها و طرحها سبب می شود تا بافت مذهبی،‌اعتقادی،‌حقیقت زندگی ، اسطوره ها و ساختار آداب و رسوم این ایل را بهتر بشناسیم. همچنین عوامل موثر در بروز و ظهور و یا فراموشی نقوش در تاریخ این قوم را در خواهیم یافت. به طور کلی عناوین عوامل مهم و موثر در پیدایش نقوش گلیم قشقایی را می توان چنین برشمرد: الف) عوامل جغرافیایی و طبیعت اطراف ب)تاریخ، فرهنگ و هنر عشایر ایران د)نظام مدیریتی ایل ج) سطح سواد و دانایی و میزان درآمد و معیشت افراد ایل مهم ترین نتایج این پژوهش شامل این موارد است: تقسم بندیهای گلیم قشقایی،‌رایجترین طرح ها، نقوش و اندازه های گلیم قشقایی،‌طرح هایی که دچار تغییر و تحول یا فراموشی شده است و استفاده از انواع رنگ در گلیم قشقایی.
واژه‌های کلیدی: هنر ایرانی، ‌کوچ نشینی، ‌ایل قشقایی، ‌گلیم قشقایی، ‌طرحها و نقوش گلیم قشقایی
این مقاله برگرفته از طرح مطالعاتی مرکز ملی فرش ایران با عنوان (تحقیق پیرامون احیای نقش ها و طرح های گلیم قشقایی) می باشد
متن کامل [PDF 241 kb]   (2254 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی - پژوهشي | موضوع مقاله: طرح و نقشه
دریافت: 1396/12/4 | پذیرش: 1396/12/4 | انتشار: 1396/12/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.